NG Sapanca Ultra 60K

Kayıt Ol KML Dosyasını İndir GPX Dosyasını İndir

Parkur Bilgileri

  • Maviden yeşile doğanın her rengiyle koşacağınız NG Sapanca Ultra Maratonu, Sapanca Gölü’nden start alacaktır. İlk 700 metre göl kenarında koştuktan sonra demir yolunun altından geçip kendinizi parkın içerisinde bulacaksınız. Parka geldiğinizde ilk kilometrenizi bitirmiş olacaksınız. Parkın içerisinden 1 km koştuktan sonra dere yatağı üzerinde bulunan ahşap köprüden geçip şehrin içerisine gireceksiniz. Parkurumuzun ilk asfalt koşusunu bu bölümde yapacaksınız. 2 km asfaltta koştuktan kendinizi doğanın derinliklerine doğru tırmanırken bulacaksınız. Bu tırmanış biraz dik ve teknik olan dar bir patikadan olacaktır. Bu patika bittikten sonra asfaltta 350 metre koşup tekrar ormanın derinliklerine doğru patikadan koşmaya devam edeceksiniz. Bu patikala sizi 7.5’inci kilometrede bulunan ilk kontrol noktasına ulaştıracaktır. İlk kontrol noktasına ulaştığınızda rakım kazancınız 650 metre rakım kaybınız ise 50 metredir.
  • İkinci kontrol noktasına gidiş: İlk kontrol noktasından ayrıldıktan sonra geniş bir orman yoluna gireceksiniz. Bu yoldan bazen koşarak bazen yürüyerek 16’ıncı kilometrede bulunan ikinci kontrol noktasına ulaşacaksınız. İkinci kontrol noktasına doğru koşarken arkanızda Sapanca’nın manzarası sizlerle birlikte olacaktır. 40 ve 60 km koşan katılımcılar bu mesafeye kadar aynı rotayı takip edeceklerdir. Bu noktada 60 km koşan katılımcılarımız sağa dönerken 40 km koşan katılımcılarımız ise düz devam edecektir. İkinci noktasında ulaştığınızda toplam rakım kazancınız 1300 metredir. Rakım kaybınız sadece 70 metredir.
  • Üçüncü kontrol noktasına gidiş: İkinci kontrol noktasından sonra 40 km koşanlardan ayrılıp görevlilerin yönlendirmesiyle sağa dönüp dere yatağına doğru inişe geçeceksiniz. Yaklaşık 1.2 km inişten sonra dere yatağına varacaksınız. Bu bölümde parkurun en teknik ve en keyifli kısmıyla tanışmış olacaksınız. Hava durumuna göre doğanın zorlu şartlarıyla mücadele etmeniz gerekebilir. Parkurun bu kısmında sudan geçmeniz gereken bölümler ve boyunuza kadar ulaşan kabalak bitkilerinin arasından koşacaksınız. 1.5 km koşacağınız bu bölüm yarış boyunca en yavaş hareket edeceğiniz yerdir. Dere yatağı bittikten bir patika yola çıkacaksınız. Bu patikadan sağa döneceksiniz ve bu patika sizi 22.8’inci kilometrede bulunan Altıoluk Yayla kontrol noktasına ulaştıracaktır. Bu yolculukta bazen düz bir yoldan koşacaksınız bazen de tepe çıkacaksınız. Altıoluk yaylasına vardığınız kazandığınız rakım 1530 iken rakım kaybınız ise 550 metredir.
  • Dördüncü kontrol noktasına gidiş: Dördüncü kontrol noktanız olan Kartepe Zirve yarış boyunca çıkacağınız en yüksek noktadır. Bu noktaya ulaştığınızda 1879 metreye çıkmış olacaksınız. 33 metre rakımdaki Sapanca Gölü’nden 1879 metre rakımdaki Kartepe zirveye çıkan zorlukların keyifli bir hala dönüştüğü hikayeniz olacak. Altıoluk Yayladan bu zirveye çıkarken düşündüğünüz gibi zorlanmayacaksınız. 26’ıncı kilometredeki Kartepe zirveye vardığınızda toplam rakım kazanımınız 1800 metre iken rakım kaybınız 560 metredir. Zirveye çıktığınızda sizleri sisli bir hava karşılarsa kendinizi bulutların arasında koşuyor hissine kapılacaksınız. Hava açık olması durumunda ise aynı anda Marmara denizinin, Sapanca ve İznik Göllerinin manzarasını görme fırsatınız olacaktır. Her ikisinin de ayrı keyfi var. 26’ıncı kilometrede bulunan Kartepe zirveye vardığınızda toplam rakım kazanımınız 1800 metre iken rakım kaybınız 560 metredir.
  • Beşinci Kontrol noktasına gidiş: Beşinci kontrol noktası olan Altıoluk yaylası sizin hem üçüncü hem de beşinci kontrol noktanızdır. Kartepe zirveye çıktıktan sonra tekrar farklı bir rotadan Altıoluk yaylaya döneceksiniz. Kontrol noktasından ayrıldıktan sonra teleferiklerin altındaki kayak pistinde bulunan dar bir patikadan aşağı doğru koşacaksınız. İnişin bitimiyle beraber geniş bir patikaya çıkacaksınız. Bu patikadan sağa dönerek 32’inci kilometredeki Altıoluk Yayla kontrol noktasına ulaşacaksınız. Bu noktaya ulaştığınızda rakım kazancınız 1970 metre, rakım kaybınız ise 760 metre olacak.
  • Altıncı Kontrol noktasına gidiş: Altıoluk Yayla kontrol noktasından ayrıldıktan sonra genelde düz ve inişli, ara ara çıkışların olduğu kalın bir patikadan 41.3’üncü kilometredeki Soğucak yaylaya ulaşacaksınız. Soğucak Yaylaya ulaştığınızda toplam rakım kazancınız 2150 metre rakım kaybınız ise 1070 metredir. Soğucak yaylasında 40 km koşan sporcular ile tekrar bir araya geleceksiniz. Parkurun bundan sonraki kısmında beraber olacaksınız.
  • Yedinci Kontrol Noktasına gidiş: Soğucak Yaylası kontrol noktasından sonra artık Sapanca’ya doğru inişe geçmeye başlayacaksınız. İki kontrol noktası arasındaki en uzun mesafeyi bu bölümde kat edecek olsanız bile çok hızlı hareket ettiğiniz için bu mesafe düşündüğünüzden hızlı geçecektir. Soğucak Yaylasından aşağı doğru koşarken sağınızda dere yatağının çıkarmış olduğu su sesi sizlere eşlik edecektir. Geniş bir patikadan koşulacak bu kısmın başında dere yatağı geçişi vardır. İsteyenler dere yatağını koşarak geçip ayaklarını su ile rahatlatabilir. 52.2’inci kilometredeki kontrol noktasına ulaştığınızda rakım kazancınız 2170 metre iken rakım kaybınız 1860 metre olacak.
  • Finishe gidiş: Bu kontrol noktasından sonra dar bir patikaya gireceksiniz. Bu patikadan şehre kadar 2.5 kilometre boyunca meyve bahçeleri arasında ineceksiniz. Koşunun bundan sonra ki 2.8 kilometrelik kısmı asfaltta koşacaksınız. Asfaltı bitirdikten sonra gölün kıyısında 700 metre koşarak 58.5 kilometrelik bu zorlu bir o kadar da keyifli parkuru bitireceksiniz. Artık sizlerin 33 metre rakımda bulunan Sapanca Gölü’nden, 1879 metre rakımdaki Kartepe zirveye çıkan ve daha sonra doğanın derinlerinden Sapanca Gölü’nde biten , zorlukların keyifli bir hala dönüştüğü bir hikayeniz var.
  • Yarışa katılım koşullarında sağlık raporu ve zorunlu malzemeler bulunmaktadır. Zorunlu malzemelerin listesine bilgi noktası - genel bilgiler kısmından ulaşabilirsiniz.

Katılımcı Listesi

Katılımcı Sayısı : Kadın

Katılımcı Sayısı : Erkek

Ödeme Ad Soyad Takım Ülke Cinsiyet Yaş Grubu
ADEM GÜNDÜZ GEBZE DOĞA SPORLARI VE DAĞCILIK 50+
AHMET BARLAK Bireysel 40-49
AHMET ŞAHİNÖZ Bireysel 40 Altı
Atilla Altuntaş RUNİST RUNNİNG 50+
Cengiz Akyüz YARIMADA KOŞU GRUBU 40-49
Çağatay Göksu Bireysel 40-49
Deniz Çelik Mustafakemalpaşa Belediyespor 40-49
deniz çiçek ferdi 40 Altı
Duygu Demir Göksu Bireysel 40 Altı
Emrah karaman Bireysel 40 Altı
Ercan Balioğlu ZİRVEDEKİLER 50+
ERKAN YILDIZ Yenimahalle Teknik 40 Altı
Erol Dinneden Redteam 40-49
gökhan çağlar red40;s 40-49
Habip ALBAYRAK Albayrak gıda 40-49
Hakan Turan Ferdi 40 Altı
halil aktan limitsensin 40-49
Hikmet Şevke TeamŞevke 40 Altı
HÜSEYİN ALPARSLAN KOŞU TUTKUNLARI 40-49
hüseyin Doğan Yenimahalle Teknik GSK 40-49
Hüseyin Tepikoğlu Koşu Dünyamız 50+
Hüseyin Türk Bireysel 40-49
Hüseyin Oğuz Akyüz Akut Spor Kulübü 40-49
İbrahim Aydın Göç Yolu Yolcuları Sarıkeçililer 50+
İdris Tosun Buldan vakfı 40-49
Kardelen Kaptan Şevke TeamŞevke 40 Altı
Kemal Bölükbaş Bireysel 40 Altı
Kemal Kadir ÖZKARAKAŞ Red Team 40 Altı
Kenan Kıbıcı Caddebostan masterleri 50+
Mecit Çelebi Bireysel 50+
Mehmet Burak Babaç Bireysel 50+
mehmet YAVUZ dayı kapodokya kaplanlari 50+
Mustafa çınar Antalya running 40 Altı
Mustafa Günaydın S.P.Q.R. 40-49
MUZAFFER ÖZMEN Odtumist 40-49
özkan çakmak bireysel 40-49
Remzi Aygun Salamonrunnigtr 50+
Selim Korkmaz #Malatya44runners 40-49
serhat kırali BJK 40-49
Suat İpekoğlu Yenimahalle Teknik 40-49
Şevket ÖZLÜ stormylife_run 40-49
Tamer ERSÖZ BANDAK 50+
Tuncay Aktaş ultra çaylak runners 40-49
Turgay Baskın RUNDENİZLİ 50+
TURGAY YILMAZ Pusula doğa ve su sporları 50+
Türkan Balaban Bireysel 40-49
utku ünsal Bireysel 40-49
Yasin Pamuk OBERON 40-49
yılmaz keskin Keskince 50+

Bize Ulaşın